Według kodeksu rodzinnego obowiązkiem rodziców jest utrzymanie swojego dziecka. Jednocześnie trzeba pamiętać, że rodzice są zobowiązani do zapewnienia mu jak najlepszych warunków. W życiu bywa różnie i niekiedy dochodzi do rozpadu małżeństwa, a przez to także podziału opieki nad dzieckiem. Należy tutaj wiedzieć, iż oboje rodzice są zobligowani do utrzymania dziecka. Jednak zazwyczaj jest tak, że dziecko wychowuje matka, w związku z tym ojciec łoży na jego utrzymanie. Tutaj pojawia się pytanie, jak wywalczyć duże alimenty dla swojego dziecka?
Alimenty – o czym pamiętać?
W wielu przypadkach alimenty przyznawane na dziecko są śmiesznie małe, a czasami gdy ojciec nie pracuje wypłacane są przez fundusz alimentacyjny. Jednocześnie należy wiedzieć, że alimenty mają służyć w 100% dziecku i być wydawane na jego potrzeby. Nie może być tak, że matka wydaje te pieniądze w części na siebie, chyba że zostały także zasądzone alimenty na nią. Jeżeli dziecko jest już np. w wieku szkolnym bądź w wieku przedszkolnym, zaś matka ma możliwość pójścia do pracy, to sąd weźmie ten fakt pod uwagę i gdy znajdzie zatrudnienie koszta utrzymania będą dzielone. W takiej sytuacji to ojciec dziecka musi wyjść z wnioskiem do sądu o obniżenie kwoty. Wniosek do sądu o alimenty można zamówić na stronie https://wzoryrodzinne.pl/kategoria-produktu/pozew-o-alimenty-wzor/. Ale to nadal nie wszystko, bo trzeba jeszcze pamiętać, że kwota alimentów jest obliczana nie tylko na podstawie potrzeb dziecka, lecz także biorąc pod uwagę status materialny rodziców. Według polskiego prawa nie może być tak, że jeden członek rodziny, np. ojciec, żyje w dobrych warunkach i łoży na dziecko np. 200 zł. Warto udać się do adwokata, który pomoże wywalczyć uczciwą kwotę alimentów, co pozwoli na zapewnienie dziecku wszystkich niezbędnych potrzeb.
Jak starać się o wysokie alimenty?
To pytanie jest dosyć przewrotne, bo tak naprawdę wszystko zależy od tego, jakie potrzeby ma dziecko. W tym przypadku trzeba zdawać sobie sprawę, iż matka musi udowodnić na co wydaje wszystkie pieniądze. Owe pieniądze muszą pokrywać wydatki na jedzenie ubiór, a także potrzeby szkolne. Dodatkowo rodzice są też zobligowani do zapewnienia dziecku rozrywki. Dlatego jeżeli to ojciec zajmuje się utrzymaniem dziecka, matka musi udokumentować, iż określona kwota jest jej potrzebna na utrzymanie dziecka. Powinna to robić zbierając paragony czy wszystkie inne kwity. Oczywiście należy pamiętać o jeszcze jednej rzeczy, a mianowicie, że owe potrzeby muszą być w pełni uzasadnione. Nie może być bowiem tak, że matka wykorzystuje system wymyślając co rusz nowe wydatki, by w ten sposób uczynić z alimentów swoje główne źródło utrzymania.
Jak starać się o zwiększenie kwoty alimentów?
W sytuacji gdy ojciec dziecka zaczął zarabiać więcej i poprawił się jego status życiowy, matka może wystąpić w imieniu swojego dziecka o podwyższenie kwoty alimentów. Oczywiście nie jest powiedziane, że owe podwyższenie otrzyma. Jeżeli jednak do tej pory ojciec płacił minimalne alimenty, to istnieje duża szansa, że wyższa kwota zostanie zasądzona. W takiej sytuacji koniecznie trzeba udać się do adwokata, który pomoże przygotować odpowiednie pismo. My polecamy Wam Kancelarię Kopko. Koniecznie wejdźcie na stronę kancelaria-kopko.pl. Otrzymacie tam fachową pomoc i doradztwo.
Gdy ojciec nie chce płacić alimentów
Rodzice są zobowiązani prawnie do utrzymania swojego dziecka, jednak jak się okazuje niekoniecznie chętnie to robią. Jeżeli ojciec unika obowiązku płacenia alimentów, to nie oznacza, że nic z tym nie można zrobić. Aktualnie przepisy prawne znacznie się zmieniły i alimenciarze coraz częściej są ścigani za swoje długi i często mogą otrzymać nawet wyrok pozbawienia wolności. Jeżeli ojca nie można namierzyć i jest niewypłacalny bądź nie chce płacić, matka może otrzymać alimenty na dziecko z funduszu alimentacyjnego. Jednocześnie wtedy dług ojca relatywnie wzrasta z każdą wypłatą z tego źródła.
Ojcowie, którzy płacą alimenty nie powinni tego robić „do ręki”, lecz stawiać na przelewy, które mogą udokumentować. Dzięki temu ryzyko nadużyć jest mniejsze. Jeżeli uważają, że ich była partnerka wydaje pieniądze nie na dziecko, lecz na siebie, to koniecznie tę sytuację muszą zgłosić. Oczywiście mogą wystąpić na drogę sądową, ale powinni również zgłosić sprawę opiece społecznej, gdyż może się okazać, iż dziecko jest zaniedbane.