Umowa o pracę to jedna z najpowszechniejszych form zatrudnienia w Polsce. Wiąże się z szeregiem korzyści dla pracownika, takimi jak ubezpieczenie społeczne, składka zdrowotna pozwalająca korzystać z darmowej opieki medycznej, urlopy pracownicze czy okresy wypowiedzenia. Daje pracownikowi spokój i stabilność. Jest również konieczna w sytuacji, gdy chcielibyśmy skorzystać z kredytu.
Zwykle pierwsze zatrudnienie odbywa się na podstawie umowy na okres próbny. W tym czasie pracodawca może zdecydować, czy osoba z którą chce współpracować nadaje się na określone stanowisko. Nie wszystko bowiem to, co zostało przez pracownika przedstawione na rozmowie kwalifikacyjnej, będzie zgodne z prawdą. A ponadto, praktyka znacznie różni się od teorii. Następnie, podpisywana jest kolejna umowa o pracę, na czas określony, wynoszący od roku do nawet 3 lat. Wszystko zależy od zakładu pracy i preferencji pracodawcy. Należy jednak pamiętać, że po takiej trzy letniej umowie, istnieje prawny obowiązek zamiany umowy o pracę na czas nieokreślony.
Czy zatrudniony może wstąpić do związku zawodowego?
Takie zatrudnienie to również benefity pracownicze. Po pierwsze, przysługuje nam prawo do płatnego urlopu wypoczynkowego, który nie obowiązuje w przypadku pozostałych umów cywilnoprawnych. Dla młodych pracowników wynosi on 20 dni, dla tych ze stażem powyżej 10 lat, przewidziany jest wypoczynek o 6 dni dłuższy. Do tego dochodzi płatne zwolnienie chorobowe. Wystarczy skonsultować się z lekarzem, który wystawi nam zwolnienie, a kilka kolejnych dni spędzić będziemy mogli w domowym zaciszu. Do tego płatnym w wysokości 80% standardowego wynagrodzenia. Ale to nie wszystko. Umowa o pracę to również opłacane ubezpieczenia czyli darmowa opieka zdrowotna i emerytura. Dodatkowo premie i dodatki jubileuszowe. Zatrudnionych na pełen etat obowiązuje również stricte określony okres wypowiedzenia, wynoszący od 2 tygodni do 3 miesięcy.